whatsapp
مشاوره رایگان در تلگرام
ثبت نام در صرافی بزرگ بینگ ایکس با کمترین کارمزد و امکانات حرفه ای (لینک ثبت نام)
همچنین برای مشاهده آخرین اخبار در کانال تلگرام عضو شوید (لینک کانال)
slide
< >

ماینر کیست و دستگاه ماینر چیست؟

1402/07/06 ساعت 23:51


دستگاه ماینر یک سیستم کامپیوتری است که برای حل مسائل ریاضی معقده و تولید بلوک‌های جدید در یک شبکه بلاک‌چین استفاده می‌شود. ماینرها، با انجام محاسبات ریاضی معقده، تراکنش‌ها را تأیید کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که اطلاعات وارد شده در بلاک‌چین صحیح و معتبر هستند. به عبارت دیگر، ماینرها به عملکرد و امنیت شبکه بلاک‌چین کمک می‌کنند.

 

 

ماینر چیست؟

ماینر به فرد یا گروهی اطلاق می‌شود که با استفاده از قدرت پردازشی سیستم‌های کامپیوتری، به حل مسئله‌های ریاضی مرتبط با بلاک‌چین و تأیید تراکنش‌ها می‌پردازد. ماینرها با تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید، جوایزی به شکل ارز دیجیتالی مثل بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

دستگاه ماینر چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه‌های ماینر، معمولاً شامل سخت‌افزارهای قدرتمندی هستند که می‌توانند محاسبات معقده را به سرعت انجام دهند. این دستگاه‌ها به شبکه بلاک‌چین متصل شده و مسئله‌های ریاضی مرتبط با بلاک جدید را حل می‌کنند. هنگامی که یک ماینر موفق می‌شود مسئله را حل کند، تراکنش‌های انتظاری در یک بلوک جدید ثبت می‌شوند و به زنجیره بلاک‌ها افزوده می‌شود. در عوض، ماینر جایزه‌ای به شکل ارز دیجیتال و همچنین کمیسیون‌های تراکنش می‌گیرد.

چرا ماینرها مهم هستند؟

ماینرها نقش حیاتی در حفظ امنیت و پایداری شبکه بلاک‌چین دارند. آن‌ها با انجام محاسبات و تأیید تراکنش‌ها، اطمینان حاصل می‌کنند که تمام تراکنش‌ها معتبر و بدون تقلب هستند. بدون فعالیت ماینرها، شبکه‌های بلاک‌چین نمی‌توانند به درستی عمل کنند و امنیت شبکه ضعیف می‌شود. در نتیجه، ماینرها به تعمیق و توسعه تکنولوژی بلاک‌چین کمک می‌کنند و در پیشرفت صنعت ارزهای دیجیتال نقش موثری دارند.

 

ماینر به چه کسی گفته می ‌شود؟

ماینر به فرد، گروه، یا سازمانی گفته می‌شود که با استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترها، مشغول به حل کردن مسئله‌های ریاضی معقده‌ای می‌شود که در فرآیند تایید تراکنش‌ها و افزودن بلوک‌های جدید به زنجیرهٔ بلوک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماینرها به منظور تأیید تراکنش‌ها و افزودن اطلاعات به بلاک‌چین، فعالیت می‌کنند و با موفقیت در این فرآیند، به صورت ارز دیجیتال جایزه می‌گیرند. این فرد یا گروه می‌تواند مستقل یا بخشی از یک استخر ماینینگ باشد. این فرآیند به معدن‌چیان کمک می‌کند تا جوایز بلوک و کمیسیون‌های تراکنش را کسب کنند، در عین حال به عملکرد و امنیت شبکه بلاک‌چین نیز کمک می‌کنند.

کدام ارزها را با ماینر ‌می‌توان استخراج کرد؟

ماینینگ ارزهای دیجیتال متنوع است و بسته به تکنولوژی و الگوریتم مورد استفاده در هر ارز، نیاز به تجهیزات مختلف دارد. البته تمامی ارزهای قابل ماینینگ به یک سیستم کامپیوتری با قدرت پردازش بالا نیاز دارند. در زیر چند مثال از ارزهای دیجیتالی که می‌توان آن‌ها را ماین کرد، آورده‌ام:

۱. بیتکوین (Bitcoin)

بیتکوین اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال است که از الگوریتم SHA-256 برای ماینینگ استفاده می‌کند. برای ماینینگ بیتکوین، به ماینرهای با قدرت بالا نیاز است، و معمولاً از دستگاه‌های ASIC استفاده می‌شود.

۲. اتریوم (Ethereum)

اتریوم یکی دیگر از ارزهای دیجیتال معروف است که از الگوریتم Ethash استفاده می‌کند. ماینینگ اتریوم می‌تواند با کارت‌های گرافیک (GPU) انجام شود.

۳. لایتکوین (Litecoin)

لایتکوین از الگوریتم Scrypt برای ماینینگ استفاده می‌کند و معمولاً با استفاده از دستگاه‌های ASIC ماین می‌شود.

۴. دوج کوین (Dogecoin)

دوجکوین نیز مانند لایتکوین از الگوریتم Scrypt برای ماینینگ استفاده می‌کند و می‌توان با استفاده از دستگاه‌های ASIC آن را ماین کرد.

۵. مونرو (Monero)

مونرو از الگوریتم Cryptonight برای ماینینگ استفاده می‌کند و معمولاً می‌توان با استفاده از CPU یا GPU آن را ماین کرد.

۶. زدکش (Zcash)

زدکش از الگوریتم Equihash برای ماینینگ استفاده می‌کند و می‌توان با استفاده از کارت‌های گرافیک (GPU) آن را ماین کرد.

۷. بایتکوین کش (Bitcoin Cash)

بایتکوین کش، که یک شاخه از بیتکوین است، نیز مانند بیتکوین از الگوریتم SHA-256 برای ماینینگ استفاده می‌کند.

۸. دش (Dash)

دش از الگوریتم X11 استفاده می‌کند و معمولاً با دستگاه‌های ASIC ماین می‌شود.

بسته به هزینه برق، قیمت ارزهای دیجیتال، و سختی ماینینگ (difficulty)، سودآوری ماینینگ هر ارز ممکن است متفاوت باشد. اینکه کدام ارز مقرون به صرفه‌تر است برای ماینینگ ممکن است در زمان‌های مختلف تغییر کند.

 

 

انواع دستگاه های ماینر کدامند؟

دستگاه‌های ماینر عمدتاً در چند دسته مختلف قرار می‌گیرند، بر اساس تکنولوژی و نوع سخت‌افزاری که برای ماینینگ استفاده می‌کنند:

۱. ASIC Miner:

ASIC یا Application-Specific Integrated Circuit ماینرها، تکنولوژی خاصی هستند که فقط برای ماینینگ یک نوع خاص از ارزهای دیجیتال ساخته می‌شوند، مانند بیتکوین. این دستگاه‌ها بسیار کارآمد و سریع‌تر هستند ولی گران قیمت و کم‌انعطاف‌تر هستند چرا که تنها می‌توانند یک نوع الگوریتم را اجرا کنند.

۲. GPU Miner:

GPU یا Graphics Processing Unit ماینرها، از کارت‌های گرافیک کامپیوتر برای ماینینگ استفاده می‌کنند. این ماینرها انعطاف‌پذیرتر هستند چرا که می‌توانند الگوریتم‌های مختلف را اجرا کنند و برای ماینینگ ارزهای مختلف مانند اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳. CPU Miner:

این نوع از ماینرها از مرکز پردازش مرکزی یا CPU کامپیوتر برای ماینینگ استفاده می‌کنند. این روش کمترین کارآیی را در مقایسه با دیگر روش‌ها دارد و به دلیل کمبود قدرت پردازش، معمولاً تنها برای ارزهای با کمترین سطح دشواری ماینینگ مناسب است.

۴. FPGA Miner:

FPGA یا Field Programmable Gate Array ماینرها، بین CPU و ASIC قرار می‌گیرند از لحاظ کارآیی و انعطاف‌پذیری. این دستگاه‌ها امکان تنظیم و برنامه‌ریزی دوباره‌ی مدارهای دیجیتال را دارند، که این امکان به کاربران اجازه می‌دهد الگوریتم‌های مختلف را اجرا کنند.

۵. Cloud Mining:

در این روش، کاربران بدون نیاز به خرید تجهیزات سخت‌افزاری، می‌توانند قدرت پردازش از ارائه‌دهندگان خدمات ماینینگ ابری اجاره کنند. این روش معمولاً مناسب کسانی است که نمی‌خواهند در مدیریت و نگهداری تجهیزات زمان و هزینه صرف کنند.

هر یک از این دستگاه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب بستگی به نیازها، بودجه، و ترجیحات فردی دارد.

 

 

آیا تهیه ماینر در ایران مجاز است؟

همانگونه که می‌دانیم، ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین از 14 سال پیش تاکنون با مسائل و دغدغه‌های متعدد قانونی مواجه بوده‌اند. تصمیم‌گیری نهایی در مورد قوانین مربوط به تجارت، استخراج و حفظ این ارزها در بسیاری از کشورها هنوز صورت نگرفته است. ایران نیز در این زمینه با چالش‌هایی روبه‌روست، ولی در بعضی موارد نظیر خرید ماینر، قوانین نسبتاً شفاف و واضحی وضع کرده است.

بر اساس تصویب‌نامه‌های اخیر دولت، افراد می‌توانند به شکل مجاز و قانونی دستگاه‌های ماینر را وارد کنند. طبق این تصمیمات، افراد باید اولاً مجوز‌های مورد نیاز را از دفتر صنایع الکترونیک، برق و مخابرات کسب کنند، و پس از ورود دستگاه به کشور، اقدام به ثبت قانونی آن کنند. پس از رفع مراحل بالا، علاقمندان قادر به تهیه و واردات مجاز دستگاه ماینر خواهند بود.

 

 

راهنمای انتخاب دستگاه ماینر

انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت فعالیت‌های ماینینگ شما داشته باشد. در این راهنما، چند مورد اصلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا به شما کمک کنیم تا یک تصمیم بهتر بگیرید:

۱. سودآوری

هنگام انتخاب دستگاه ماینر، اولین و مهم‌ترین عامل، سودآوری است. برای محاسبه سودآوری، می‌توانید از ماشین‌حساب‌های آنلاین ماینینگ استفاده کنید که توان مصرفی، هزینه برق، و توان ماینینگ دستگاه را در نظر می‌گیرند.

۲. قیمت دستگاه

هزینه دستگاه ماینر نیز یک عامل کلیدی است. شما باید هزینه دستگاه را با درآمدهای آتی آن مقایسه کنید تا متوجه شوید آیا این سرمایه‌گذاری ارزش دارد یا نه.

۳. مصرف برق

دستگاه‌های ماینر متفاوت، مقادیر متفاوتی انرژی مصرف می‌کنند. دستگاه‌هایی که کمترین مصرف برق را دارند معمولاً سودآورتر هستند. همچنین باید هزینه برق محلی شما را نیز در نظر بگیرید.

۴. ظرفیت ماینینگ

توان ماینینگ یا هش رِیت یک دستگاه نشان‌دهنده توانایی آن در حل مسائل رمزنگاری است. دستگاه‌های با توان ماینینگ بالا، سودآورتر هستند.

۵. پشتیبانی و گارانتی

پشتیبانی تکنیکی و گارانتی دستگاه‌ها نیز مهم هستند. خرید دستگاه‌هایی که از شرکت‌های معتبر و با پشتیبانی قوی تامین می‌شوند، می‌تواند زمان و هزینه‌های آتی شما را کاهش دهد.

۶. دمای عملیاتی و سایر موارد فنی

دستگاه باید در دماهای معمول عمل کند و نیاز به سیستم‌های خنک‌کنندهٔ پیچیده نداشته باشد، مگر اینکه در مکان‌هایی با دمای بالا قرار داشته باشید.

با توجه به موارد فوق، انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب نیازمند بررسی دقیق و مقایسه عوامل مختلف است. انتخاب دستگاه مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین سود را با کمترین هزینه و ریسک کسب کنید.

کلام آخر


در دنیای فناوری امروز، ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یک فعالیت مهم و محبوب است. ماینرها از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که توانایی حل معادلات رمزنگاری پیچیده را دارند تا به عنوان جایزه، ارز دیجیتال کسب کنند. این دستگاه‌ها، که به نام دستگاه‌های ماینر شناخته می‌شوند، با انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود هستند و هرکدام خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند.

انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب بر مبنای مواردی مانند سودآوری، قیمت دستگاه، مصرف برق، توان ماینینگ، پشتیبانی و گارانتی، و دمای عملیاتی است. سودآوری یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب دستگاه ماینر محسوب می‌شود و باید با دقت بررسی شود. همچنین، قیمت دستگاه، مصرف برق، و توان ماینینگ نیز باید به شکل دقیق و هوشمندانه مورد توجه قرار گیرند.

به همراه توجه به موارد فنی، پشتیبانی و گارانتی دستگاه‌ها نیز بسیار حیاتی است. خرید دستگاه‌ها از شرکت‌های معتبر و با پشتیبانی قوی می‌تواند آینده فعالیت‌های ماینینگ را تضمین کند. در کل، برای موفقیت در فعالیت ماینینگ، انتخاب دستگاه مناسب بر اساس تحقیق و تجزیه و تحلیل دقیق اهمیت دارد.


جایزه 100 دلاری ثبت نام (پیشنهاد ویژه)

کاربران با ثبت نام از طریق لینک زیر و احراز هویت اکانت خود جایزه بونس ثبت نام 100 دلاری خود را دریافت خواهند کرد.

 • کمیسیون معاملات اسپات صفر
 • کمیسیون معاملات فیوچرز در صورت ثبت‌نام با لینک‌ اختصاصی مجموعه PersianElite به صورت مادام‌العمر به 50% کاهش خواهد یافت !
 • قابلیت اتصال به تریدینگ ویو
 • انجام معاملات کپی ترید
 • دارای زبان فارسی
 • بدون احتیاج به فیلترشکن با IP ثابت
 • انجام معاملات گرید اسپات
 • پشتیبانی از اکثر (تمامی) ارزهای دیجیتال در قسمت فیوچرز و اسپات
 • سرعت فوق‌العاده و حجم بسیار بالا معاملات فیوچرز و اسپات
 • بدون حتی یکبار گزارش هک شدن از زمان تاسیس
 • پشتیبانی از بازار فارکس و جفت ارز‌ها ، خرید و فروش سهام‌های بین‌المللی ، معاملات شاخص‌های بین‌المللی ، طلای جهانی (اُنس) ، خرید و فروش NFT و... که این مهم این صرافی را به یک بروکر نیز تبدیل کرده است

💠برای دریافت 100 تتر رایگان می تونید با لینک زیر ثبت نام بفرمایید 👇🏻

ثبت نام با تخفیف کارمزد

این جایزه شامل دو بخش میباشد

 • بونس 40 دلاری که پس از احراز هویت به حساب کاربر واریز میشود و نیاز به هیچ فعالیت دیگری نمیباشد.
 • بونس 60 دلاری که نیازمند انجام ترید و داشتن حجم معامله جهت فعال سازی آن میباشد.

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.