تا پایان تخفیف 50%
whatsapp
مشاوره رایگان در تلگرام
ثبت نام در صرافی بزرگ بینگ ایکس با کمترین کارمزد و امکانات حرفه ای (لینک ثبت نام)
همچنین برای مشاهده آخرین اخبار در کانال تلگرام عضو شوید (لینک کانال)
slide
< >

استخر استخراج یا Mining Pool چیست؟

1401/02/03 ساعت 07:11


اصطلاح استخر استخراج به یک گروه متشکل از استخراج کنندگان ارز دیجیتال اطلاق می شود. این استخراج کنندگان یا ماینرها ابزارها و امکانات محاسباتی خود را با هدف پیدا کردن و استخراج یک بلاک جدید در بلاک چین با یکدیگر به اشتراک می گذارند. در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد یک استخر استخراج، دستورالعمل ها و پروتکل های آن می پردازیم. در نهایت مزایا و معایب آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

 

مفهوم استخر استخراج

یک استخر استخراج چگونه کار می کند؟

هر کدام از ماینر هایی که در یک استخر استخراج گرد هم آمده اند، تمام توان پردازش ابزارهای خود را برای رسیدن به این هدف  به کار می گیرند. در صورتی که فعالیت استخراج کنندگان یک استخر مثمر ثمر باشد و بلاک جدیدی استخراج شود، به اعضای استخر توسط شبکه پاداش داده می شود. این پاداش که به پاداش استخراج شهرت دارد، معمولا با سکه های همان شبکه به ماینرها پرداخت می شود.

نسبت تخصیص این پاداش به هر کدام از استخراج کنندگانی که در انجام این وظیفه شرکت داشته اند، بر اساس نسبت توان پردازش یا درصد کار انجام شده توسط هر ماینر از کل کار صورت گرفته توسط گروه است. گاهی در شرایط خاص، ماینر هایی که به صورت انفرادی فعالیت می کنند باید برای اثبات میزان کاری که انجام داده اند، مدرک داشته باشند. شرایط لازم برای دریافت پاداش و نحوه تقسیم آن بین استخراج کنندگان، معمولا از قبل برای ایشان مشخص است.

پیوستن به یک استخر استخراج برای جستجوی یک بلاک جدید و استخراج آن ضروری نیست. هر کدام از استخراج کنندگان که تمایل داشته باشند به صورت انفرادی کار کنند، می توانند با ابزار و منابع شخصی خود این کار را انجام دهند. پیوستن به یک استخر استخراج و اشتراک گذاری ابزار محاسباتی، موجب افزایش راندمان کار و خروجی هش و در نتیجه پردازش سریعتر می شود.

 

تقسیم کار در یک استخر ماینینگ

دستورالعمل های یک استخر استخراج

در کل یک استخر استخراج برای اعضای استخر مانند یک هماهنگ کننده عمل می کند. دستورالعمل های یک استخر شامل موارد زیر است:

 • مدیریت هش های اعضای استخر
 • جستجوی پاداش برای توان پردازش در دسترس ناشی از فعالیت های گروهی
 • ثبت کردن میزان کار انجام شده توسط هر یک از اعضای استخر
 • تخصیص سهمی از پاداش استخراج به هر کدام از اعضای استخر متناسب با کار انجام شده پس از تایید صحت و مفید بودن کار

در ضمن ممکن است برخی از استخرها از هر کدام از استخراج کنندگان هزینه ای را بابت حق عضویت دریافت کند.

در یک استخر استخراج کاری که باید انجام شود به دو روش می تواند بین اعضا تقسیم شود. در روش سنتی کار با تقسیم وظایف مربوط به تولید nonce در بازه های مشخص و تخصیص هر بازه به عنوان یک واحد کاری به ماینرها است. هر زمان که یکی از استخراج کنندگان وظایف واحد کاری خود را کامل کند، برای یک دریافت واحد کاری جدید درخواست می دهد.

در روش دیگری که اعضای یک استخر استخراج در آن به انجام وظیفه خود می پردازند، تخصیص کار به ماینرها از طرف استخر انجام نمی پذیرد. در این روش استخراج کنندگان بدون هیچ محدودیتی مقدار کاری را که می خواهند انجام دهند، مشخص می کنند. البته در این روش دو استخراج کننده متفاوت نمی توانند در یک بازه و محدوده مشابه فعالیت کنند. هر محدوده در این حالت به یکی از ماینرها تعلق میگیرد. به علاوه این امکان برای استخرها وجود دارد که به منظور بالا بردن سطح بازده و خروجی خود با یکدیگر همکاری کنند.

استخراج گروهی

روش ها و پروتکل های به کار گرفته شده در Mining Pool

همانگونه که عملکرد همه شبکه های ارز دیجیتال یکسان نیست، روش های به کار گرفته شده در هر استخر استخراج نیز با دیگری متفاوت است. با این وجود، بسیاری از استخرهای محبوب استخراج از برخی از پروتکل های مرسوم در این حیطه تبعیت می کنند.

یکی از پروتکل هایی که استفاده از آن برای یک استخر استخراج مرسوم است، پروتکل یا روش تناسبی می باشد. در این روش پاداش دهی، به آن دسته از استخراج کنندگانی که در بهبود توان پردازش استخر نقش دارند، تا زمانی که استخر بتواند یک بلاک جدید پیدا کند، در ازای فعالیت شان سهم اختصاص داده می شود. پس از انجام کار، استخراج کنندگان به تناسب کاری که انجام داده اند و سهمی که دریافت کرده اند، پاداش تعلق می گیرد.

پروتکل دیگری که در یک استخر استخراج استفاده می شود، پرداخت در ازای سهام است. عملکرد استخرهایی که به این روش عمل می کنند، تا حدودی شبیه به روش قبلی است. همانطور که گفته شد هر استخراج کننده در ازای فعالیتی که انجام می دهد، سهم دریافت می کند. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که این استخرها بدون توجه به زمانی که یک بلاک جدید پیدا می شود، پاداش پرداخت می کنند. در این نوع استخرها، استخراج کنندگان می توانند حتی پیش از پایان یک وظیفه یا در هر زمانی که بخواهند، سهم دریافتی خود را در ازای یک مبلغ منصفانه مبادله کنند.

 

ماینینگ انفرادی

پروتکل دیگر مورد استفاده توسط یک استخر استخراج، پروتکل نظیر به نظیر یا همتا به همتا است. هدف اصلی این پروتکل جلوگیری از متمرکز شدن ساختار یک استخر می باشد. به این ترتیب، این پروتکل یک بلاک چین جداگانه مرتبط با استخر را کامل می کند، از تقلب اپراتورهای استخر جلوگیری می کند و همچنین از این که یک استخر به خاطر مشکلات مرکزی در اتمام وظیفه خود با شکست مواجه شود جلوگیری می کند.

مزایای پیوستن به یک استخر استخراج

با وجود تقسیم شدن پاداش استخراج بین ماینرهای یک استخر، پیوستن به یک استخر استخراج مزایای خود را دارد. یک استخراج کننده اگر به تنهایی موفق به کشف و استخراج یک بلاک جدید شود، می تواند تمام پاداش استخراج را به دست آورد. اما فرآیند ماینیگ یا استخراج یک بلاک جدید به توان و انرژی بسیار زیاد و ابزارهای محاسباتی بسیار پیشرفته نیاز دارد. این الزامات احتمال موفقیت فرآیند ماینینگ انفرادی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. فرآیند استخراج معمولا به عنوان یک سرمایه گذاری پرسود برای کاربران تلقی نمی شود.

در سال های اخیر حتی با پیوستن به یک استخر استخراج، ماینینگ تعداد زیادی از کریپتوکارنسی ها کار سختی محسوب می شود. در طی چند سال گذشته، تعدادی از کوین های شناخته شده رشد بسیار سریع و چشمگیری داشته اند. این امر موجب شده بازار ارزهای دیجیتال توجه بسیاری از سرمایه گذاران و حتی مردم عادی را نیز به خود جلب کند. از این رو ابزار و سخت افزارهای مورد نیاز برای رقابت در پروسه ماینینگ قوی تر و پر هزینه تر شده اند. برق مصرفی برای استخراج نیز افزایش یافته است.

با توجه به این مسائل پیوستن به یک استخر استخراج علاوه بر افزایش احتمال موفقیت پروسه ماینینگ، موجب کاهش هزینه های استخراج کنندگان برای تامین ابزار مورد نیاز و همچنین برق مصرفی نیز می شود.

 

افزایش توان استخراج

معایب پیوستن به یک استخر استخراج

علیرغم مزایایی که برای پیوستن به یک استخر استخراج بیان شد، این کار تا حدی از استقلال عمل و توان تصمیم گیری ماینرها خواهد کاست. در یک استخر به صورت معمول استخراج کنندگان باید تابع شرایط از پیش تعیین شده توسط استخر باشند. در واقع نحوه دستیابی به یک بلاک جدید توسط استخر مشخص می شود. علاوه بر این استخراج کنندگان باید پاداش استخراج را با یکدیگر تقسیم کنند که این به معنی دریافت سود کمتر است.

از طرف دیگر پیدا کردن یک استخر استخراج که بر پروسه ماینینگ بیت کوین تسلط داشته باشد، چندان ساده نیست. استخرهای زیادی به دنبال پیدا کردن یک راه برای انجام فعالیت به صورت غیر متمرکز هستند. اما وجود پروتکل برای برخی از کاربران ارزهای دیجیتال و همچنین محدود بودن تعداد استخرهای قدرتمند کاملا بر خلاف ماهیت غیر متمرکز ذاتی بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی ها می باشد.

 

پیوستن به یک استخر

کلام آخر

در این مقاله با ماهیت یک استخر استخراج و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم. همچنین مزایا و معایب آن را نیز بررسی کردیم. اکنون با توجه به این موارد و در نظر گرفتن توانایی های خود می توانید تصمیم بگیرید که عضویت در یک استخر برای شما بهتر است یا فعالیت انفرادی. به خاطر داشته باشید، قبل از هر اقدام ریسک پذیر دانش خود را افزایش داده و با آگاهی کامل تصمیم گیری کنید.

 

جایزه 100 دلاری ثبت نام (پیشنهاد ویژه)

کاربران با ثبت نام از طریق لینک زیر و احراز هویت اکانت خود جایزه بونس ثبت نام 100 دلاری خود را دریافت خواهند کرد.

 • کمیسیون معاملات اسپات صفر
 • کمیسیون معاملات فیوچرز در صورت ثبت‌نام با لینک‌ اختصاصی مجموعه PersianElite به صورت مادام‌العمر به 50% کاهش خواهد یافت !
 • قابلیت اتصال به تریدینگ ویو
 • انجام معاملات کپی ترید
 • دارای زبان فارسی
 • بدون احتیاج به فیلترشکن با IP ثابت
 • انجام معاملات گرید اسپات
 • پشتیبانی از اکثر (تمامی) ارزهای دیجیتال در قسمت فیوچرز و اسپات
 • سرعت فوق‌العاده و حجم بسیار بالا معاملات فیوچرز و اسپات
 • بدون حتی یکبار گزارش هک شدن از زمان تاسیس
 • پشتیبانی از بازار فارکس و جفت ارز‌ها ، خرید و فروش سهام‌های بین‌المللی ، معاملات شاخص‌های بین‌المللی ، طلای جهانی (اُنس) ، خرید و فروش NFT و... که این مهم این صرافی را به یک بروکر نیز تبدیل کرده است

💠برای دریافت 100 تتر رایگان می تونید با لینک زیر ثبت نام بفرمایید 👇🏻

ثبت نام با تخفیف کارمزد

این جایزه شامل دو بخش میباشد

 • بونس 40 دلاری که پس از احراز هویت به حساب کاربر واریز میشود و نیاز به هیچ فعالیت دیگری نمیباشد.
 • بونس 60 دلاری که نیازمند انجام ترید و داشتن حجم معامله جهت فعال سازی آن میباشد.

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.
{ محاسبه ابجد فال روزانه