whatsapp
مشاوره رایگان در تلگرام
در کانال تلگرامی پرشین الیت عضو شود و از جدیدترین سینگال‌های رایگان ما بهره‌مند شوید [email protected]
slide
< >

بهترین اندیکاتورها برای تجارت ارزهای دیجیتال


باتوجه به اینکه پیش بینی اینکه قیمت بیت کوین به کدام سمت حرکت خواهد کرد کار آسانی نیست. خوشبختانه تعدادی ابزار  به نام اندیکاتور یا شاخص  وجود دارد که به پیش بینی های آگاهانه تر کمک می کند. اندیکاتورهای بیت کوین ابزارهایی هستند که با تحلیل تکنیکال ترکیب شده اند که می توانند به معامله گران کمک کنند تا حرکت قیمت ارزهای دیجیتال را با دقت بیشتری پیش بینی کنند. 

 بنابراین، شاخص‌ها از نمودارها و فرمول‌ها استفاده می‌کنند تا تصویر واضح‌تری از آنچه که خریداران و فروشندگان در آینده انجام خواهند داد، ارائه دهند. 

بهترین  اندیکاتورها

بسیاری از شاخص های موجود در لیست ما در زیر توسط معامله گران حرفه ای توسعه داده شده اند. در حالی که می توانید بدون توجه به تجربه معاملاتی خود از این اندیکاتورها و استراتژی های معاملاتی بهره مند شوید، به خاطر داشته باشید که معامله گران دائما در حال توسعه استراتژی های معاملاتی جدید، تقویت مهارت های خود و ایجاد تخصص هستند.

بدون بحث زیاد، بیایید به رتبه بندی خود از بهترین اندیکاتورها  برای معامله گران ارز دیجیتال بپردازیم. 

1. شاخص تجارت MYC 

شاخص معاملاتی MYC یک اندیکاتور خصوصی است که ترکیبی از تحلیل روند و نوسانگرهای مومنتوم برای تعیین دقیق زمان ورود یک ارز دیجیتال به فاز صعودی یا نزولی استفاده می کند.

شاخص تجارت MYC 

یکی از ویژگی های کلیدی اندیکاتور خط روند است که وقتی قیمت به سمت بالا می رود، نشان می دهد که ممکن است یک سیگنال طولانی چاپ شود و برعکس، زمانی که قیمت به سمت پایین می رود نشان می دهد که ممکن است سیگنال ارز دیجیتال کوتاه چاپ شود. برخلاف سایر اندیکاتورهای عمومی مانند باندهای RSI و Bollinger، این اندیکاتور یک نقطه ورود و خروج توصیه می کند تا معامله گران بتوانند بیشتر روی تعیین اندازه موقعیت یا اهرم خود تمرکز کنند.

این اندیکاتور را می توان با جفت های معاملاتی زیر استفاده کرد و به همراه آن درصد بازده و دقت اندیکاتور در زیر آمده است:

 • BTC - بازگشت: 200٪، دقت: 70٪
 • ETH - بازگشت: 200٪، دقت: 70٪
 • LTC - بازگشت: 250٪، دقت: 70٪
 • BCH - بازگشت: 100٪، دقت: 75٪
 • ETC - بازگشت: 350٪، دقت: 70٪
 • EOS - بازگشت: 250٪، دقت: 70٪
 • TRX - بازگشت: 650٪، دقت: 90٪
 • LIN - بازگشت: 350٪، دقت: 90

2. شاخص قدرت نسبی RSI 

اندیکاتور RSI که حدود 40 سال پیش توسط ولز وایلدر، تحلیلگر فنی توسعه یافت، به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که قیمت بیت کوین چه زمانی از ارزش واقعی خود فاصله دارد. بنابراین، به یک معامله گر اجازه می دهد تا قبل از اینکه بازار خودش را اصلاح کند، از مزیت استفاده کند. با استفاده از RSI، معامله‌گران می‌توانند به نقاط ورودی معاملاتی عالی پی ببرند، و با گذشت زمان این شاخص بیت‌کوین ابزاری ارزشمند برای معامله در بازارهای بی‌ثبات کریپتو ثابت شده است.

RSI از یک فرمول پیچیده برای تعیین اینکه آیا یک دارایی، در این مورد، بیت کوین بیش از حد خرید شده یا بیش از حد فروش است، استفاده می کند. این فرمول مقداری را برمی گرداند که بین 0 تا 100 متغیر است و می تواند با استفاده از یک نوسانگر - یک الگوی نوع موج در نمودار ارائه شود.

RSI = 100 – 100 / (1 + RS)

RS = متوسط دوره X بسته می شود / میانگین دوره X بسته می شود
X = توصیه می شود از 14 استفاده کنید، اما می توانید از هر عددی که دوست دارید استفاده کنید
زمانی که RSI به زیر 30 برسد، یک دارایی بیش از حد فروخته شده یا کم ارزش تلقی می شود. از سوی دیگر، اگر RSI بالاتر از 70 باشد، بیش از حد خرید شده است

شاخص های بیت کوین: نحوه استفاده از شاخص قدرت نسبی RSI 

هنگامی که RSI از 70 عبور کرد، می توانید مطمئن باشید که یک عقب نشینی وجود دارد.

نحوه استفاده از شاخص قدرت نسبی RSI 

طبق نمودار بالا، دارایی در شش نوبت در محدوده خرید بیش از حد بوده است. به عنوان یک معامله گر، شرایط خرید بیش از حد فرصتی برای کسب سود در یک موقعیت یا حتی بستن آن به طور کامل فراهم می کند. یک معامله گر همچنین می تواند یک موقعیت فروش باز کند و از اقدام نزولی قیمت سود کند.
RSI همچنین زمانی را نشان می‌دهد که دارایی پس از  مداوم با برگرداندن ارزش «بیش‌فروش» به نقطه فرسودگی رسیده است. 

نمودار شاخص قدرت نسبی RSI 

نمودار بالا نشان می دهد که زمانی که دارایی در چهار نوبت در طول 11 ماه به زیر 30 RSI سقوط کرد، هر بار با افزایش 22 درصدی به 83 درصدی در چند روز بعد بازگشت. با توجه به دو نمودار، واضح است که RSI سیگنال های خوبی را برای معامله گران ارائه می‌دهد.

3. باندهای بولینگر

باندهای بولینگر که در دهه 1980 توسط جان بولینگر، تحلیلگر مالی ایجاد شد، توسط معامله گران برای تحلیل تکنیکال استفاده می شود. آنها به عنوان یک سنجنده نوسانگر کار می کنند و نشان می دهد که آیا بازار دارای نوسانات بالا یا پایین است یا حتی شرایط خرید و فروش بیش از حد وجود دارد. 

ایده اصلی پشت این اندیکاتور بیت کوین این است که نشان دهد چگونه قیمت ها در یک ارزش متوسط پخش می شوند. باندهای بولینگر از یک باند بالا، یک خط میانگین متحرک و یک باند پایین تشکیل شده اند. دو باند بیرونی به عملکرد قیمت بازار واکنش نشان می دهند. وقتی نوسانات زیاد است، منبسط می شوند (از باند میانی دور می شوند) و وقتی نوسانات کم است منقبض می شوند (به نوار میانی نزدیک می شوند). 

فرمول استاندارد بولینگر باند خط مرکزی را به عنوان میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA) تنظیم می کند. در مورد باندهای بالا و پایین، اینها بر اساس نوسانات بازار محاسبه می شوند. 

 • خط میانی: میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA)
 • باند بالایی: SMA 20 روزه + (انحراف استاندارد 20 روزه x2)
 • باند پایین: SMA 20 روزه - (انحراف استاندارد 20 روزه x2) 

بر اساس این تنظیم، حداقل 85 درصد از داده های قیمت در بین باندهای بالا و پایین حرکت می کند، اما بسته به استراتژی ها و نیازهای معاملاتی مختلف قابل تنظیم است. 

نحوه استفاده از بولینگرها 

بنابراین، اگر قیمت یک دارایی از میانگین متحرک گذشته و از باندهای بولینگر بالایی فراتر رود، می‌توان گفت که بازار در شرایط خرید بیش از حد است. اگر قیمت چندین بار باند بالایی را لمس کند، می تواند نشانه ای از سطح مقاومت قابل توجهی باشد. از طرف دیگر، اگر قیمت به طور قابل توجهی کاهش یابد و چندین بار از باند پایینی فراتر رود یا لمس کند، این نشان دهنده فروش بیش از حد بازار است یا قیمت سطح حمایت قوی پیدا کرده است. بنابراین، باندهای بولینگر برای معاملات کوتاه مدت مناسب هستند زیرا می توانید نوسانات بازار را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید حرکات احتمالی را پیش بینی کنید.

4. میانگین متحرک MA 

از شاخص های بیت کوین، شاخص میانگین متحرک برای هموارسازی عملکرد قیمت در یک دوره معین استفاده می شود. MA یک اندیکاتور عقب افتاده است به این معنی که بر اساس عملکرد قیمت قبلی است. دو نوع میانگین متحرک وجود دارد. میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک نمایی. به عنوان یک معامله گر، MA که انتخاب می کنید به سبک معاملاتی شما بستگی دارد. بنابراین، اگر شما یک معامله گر کوتاه مدت هستید، یک MA کوتاه تر برای سبک معاملاتی شما موثرتر است، در حالی که MA طولانی تر برای یک معامله گر بلند مدت مناسب است. در معاملات، MA به عنوان یک حمایت یا مقاومت عمل می کند.

نحوه استفاده از میانگین های متحرک 

شیب MA می تواند به یک معامله گر کمک کند تا یک روند را تعریف کند، و انجام این کار بسیار ساده است. هنگامی که متوجه شدید که MA در حال شیب به سمت بالا است، به این معنی است که دارایی در یک روند صعودی یا افزایش قیمت است. اما، اگر MA شیب رو به پایین داشته باشد، این بدان معناست که دارایی مورد ارزیابی شما در یک روند نزولی یا از دست دادن قیمت است. نمودار زیر تغییر شیب به سمت انتها را نشان می دهد که نشان می دهد قیمت وارد یک روند نزولی شده است. 

نحوه استفاده از میانگین های متحرک 

توجه به این نکته مهم است که MA یک شاخص عقب مانده است. بنابراین، شیب میانگین متحرک تنها می تواند به شما در تعریف یک روند کمک کند. به همین دلیل، یک میانگین متحرک به اندازه کافی قابل اعتماد نیست که بتوان از آن برای تشخیص گذار از یک روند صعودی به یک روند نزولی استفاده کرد. 

کراس اوورهای میانگین متحرک سیگنال معاملاتی محبوب دیگری را ارائه می دهند. برای معامله کراس اوورها، باید دو یا چند MA در نمودار خود داشته باشید. شما می توانید تنها از دو متقاطع استفاده کنید تا از بهم ریختگی نمودار خود جلوگیری کنید و مطمئن شوید که یکی از میانگین های متحرک (MA) طولانی تر از دیگری است. 

هنگامی که یک MA کوتاه مدت و یک MA بلند مدت در نمودار خود تغییر دادید، مراقب متقاطع ها باشید. منظور آنها این است: اگر MA کوتاه از MA بلند عبور کند، این یک سیگنال معاملاتی صعودی است. اما وقتی MA کوتاه از MA بلند می‌افتد، این یک سیگنال معاملاتی نزولی است. 

نمودار نشان می دهد که چگونه بیت کوین پس از 9 MA از 50 MA در نمودار 1 بعدی سه برابر می شود و در نتیجه یک تلاقی صعودی ایجاد می کند. 

نمودار نشان می دهد که چگونه بیت کوین پس از 9 MA از 50 MA در نمودار 1 بعدی سه برابر می شود و در نتیجه یک تلاقی صعودی ایجاد می کند. 

۵. میانگین متحرک همگرایی/واگرایی MACD 

این شاخص که بیشتر به عنوان میانگین متحرک همگرایی/واگرایی MACD شناخته می شود، یکی از محبوب ترین شاخص های بیت کوین برای تجارت ارزهای دیجیتال است. این به دلیل سادگی آن و همچنین توانایی ارائه سیگنال های معاملاتی رمزنگاری قوی است. MACD نشان‌دهنده یک نشانگر پیروی از روند است که نشان می‌دهد آیا حرکت کوتاه‌مدت قیمت در همان جهت حرکت قیمت بلندمدت حرکت می‌کند یا خیر، و در مواردی که اینطور نیست، برای تعیین اینکه آیا تغییر روند نزدیک است یا خیر، استفاده می‌شود.  

MACD از چهار جزء تشکیل شده است. 

MACD از چهار جزء تشکیل شده است. 

نحوه استفاده از MACD

برای بدست آوردن خط MACD، 26-EMA را از 12-EMA کم کنید. EMAها نسبت به MAهای معمولی برای بهبود حساسیت به تغییرات روند و حرکت قیمت استفاده می شوند.

خط سیگنال، به طور پیش فرض، یک EMA 9 دوره ای است که خط سیگنال با خط MACD ترکیب می شود، جایی که دو خط همگرا، واگرا و متقاطع می شوند، اساس بسیاری از سیگنال های معاملاتی را تشکیل می دهند.

خط صفر سطحی است که خط MACD در آن صفر است. هر دو EMA 26 دوره و EMA 12 دوره در این خط یکسان هستند.

هیستوگرام فاصله خط MACD از خط سیگنال را نشان می دهد. زمانی که خط MACD بالای خط سیگنال قرار دارد، می تواند مثبت باشد یا زمانی که خط سیگنال بالای MACD است منفی باشد.

برخلاف سایر اندیکاتورهای بیت کوین، MACD محدوده مطلقی ندارد. بنابراین، برای ارزیابی شرایط فروش بیش از حد و خرید بیش از حد مناسب نیست.

هنگامی که دو خط نوسانی متقاطع می شوند، دو سیگنال تجاری رایجی که می توانید با استفاده از MACD ایجاد کنید عبارتند از: صعودی – جایی که MACD از خط سیگنال عبور می کند یا نزولی.

و از آنجایی که این کراس اوورها اغلب اتفاق می‌افتند، می‌توانید موارد مثبت کاذب زیادی را تجربه کنید. بنابراین، بهتر است این سیگنال ها را با سایر سیگنال ها ترکیب کنید تا تصمیمات تجاری بهتری ایجاد کنید.

اگر خط MACD و خط سیگنال با هم افزایش پیدا کنند، این یک علامت صعودی در نظر گرفته می شود و نشان دهنده افزایش حرکت مثبت است. اما، اگر MACD در حال سقوط است، این یک علامت نزولی است و نشان دهنده افزایش حرکت منفی است.

می توانید از MACD برای یافتن مناطق واگرایی قیمت استفاده کنید و در نتیجه سیگنال معاملاتی ارائه دهید. یک واگرایی صعودی زمانی مشاهده می‌شود که قیمت پایین‌تر را چاپ می‌کند در حالی که MACD پایین‌تر را چاپ می‌کند، یا قیمت پایین‌تر را چاپ می‌کند در حالی که MACD پایین‌تر را چاپ می‌کند.

در نتیجه، واگرایی نزولی زمانی پیدا می‌شود که یک قیمت یک بالاترین بالاتر را چاپ کند، و MACD یک بالاترین پایین‌تر را ثبت کند یا زمانی که قیمت یک بالاترین پایین‌تر را چاپ کند در حالی که MACD یک بالاترین بالاتر را ثبت کند. 

بازیابی فیبوناچی 

این شاخص سطوح حمایت و مقاومت بالقوه را برای عملکرد قیمت دارایی پیش بینی می کند. کلمه فیبوناچی از دنباله فیبوناچی می آید که توسط لئوناردو پیزا، ریاضیدان قرن یازدهم به وجود آمد. دنباله فیبوناچی از مجموع دو عدد قبلی به دست می آید که هر عدد تقریباً 1.618 برابر بزرگتر از عددی است که قبل از آن آمده است. نتیجه مقداری است که به نام «فی» یا «نسبت طلایی» شناخته می‌شود، که تقریباً با همه چیز در طبیعت رابطه شگفت‌انگیزی دارد.

این پدیده حتی زمانی که معامله‌گران اقدام قیمت را تجزیه و تحلیل می‌کنند، در معاملات نیز گسترش می‌یابد. این به فرد اجازه می دهد تا سطوحی را در روندی بدست آورد که در آن قیمت احتمالاً رعایت می شود. این امر با تقسیم فاصله اوج به پایین یا فاصله پایین به اوج بر فی و سایر نسبت‌های دنباله به دست می‌آید. برخی از نسبت های مهم دیگر عبارتند از 0.382 و 0.236. با کسب تجربه در تجارت، متوجه خواهید شد که قیمت به طور مرتب به این سطوح واکنش نشان می دهد. بنابراین، می تواند به شما نقاط ورود و خروج بهینه را ارائه دهد.

با این حال، قبل از استفاده از شاخص‌های بیت‌کوین مانند این مورد برای شناسایی سطوح حمایت یا مقاومت بالقوه، باید بتوانید «نوسان بالا» و «نوسان پایین» را تعیین کنید.

بازیابی فیبوناچی 

نوسان بالا یک کندل در اوج یک روند در هر بازه زمانی معین است و در طرفین خود یک اوج پایین‌تر دارد، در حالی که یک نوسان پایین کندل پایین روندی است که در هر دو طرف پایین‌تر است. هنگامی که این نقاط را شناسایی کردید، می توانید ابزار اصلاح فیبوناچی را در نرم افزار معاملاتی خود انتخاب کنید و یک نوسان پایین را به نوسان بالا متصل کنید. 

به این ترتیب، شما قادر خواهید بود سطوح پشتیبانی بالقوه را ایجاد کنید که به آن اصلاحات نیز می‌گویند. هر سطح حمایتی با تقسیم فاصله عمودی «از فرود تا قله» بر نسبت‌های درون دنباله فیبوناچی به دست می‌آید.  

برای یافتن سطوح مقاومت، همین روند را دنبال کنید، اما در این مورد، نوسان بالا را به نوسان پایین وصل کنید.

7. نوسانگر تصادفی 

اندیکاتورهای بیت کوین مانند نوسانگر استوکاستیک با مقایسه قیمت بسته شدن بیت کوین با دامنه پایین آن در یک دوره معین حرکت حرکتی را نشان می دهند. نکته خوب این است که این اندیکاتور بدون توجه به نوسانات عالی عمل می کند.

نرم افزار نمودار و پلتفرم های معاملاتی فرمول را پردازش می کنند و یک نوسانگر تصادفی را در اختیار شما قرار می دهند، همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید. تنها چیزی که لازم است دانش نحوه استفاده از نوسانگر برای حداکثر استفاده از تلاش شما است.

نوسانگر تصادفی 

این اندیکاتور در محدوده 0 تا 100 با مساحت بالای 80 نشان می دهد که شرایط خرید بیش از حد را نشان می دهد و زیر 20 نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد است. هنگامی که خط %K و خط %D در منطقه اشباع فروش (زیر 20.00) یا بیش از حد خرید (بالای 80.00) تلاقی می کنند، سیگنال های معکوس روند ظاهر می شوند.

8. ابر ایچیموکو

شاخص Ichimoku Cloud شامل پنج خط است که هر خط میانگین‌هایی را در دوره‌های خاص نشان می‌دهد و معامله‌گر می‌تواند تعیین کند که چقدر طول می‌کشد. آنها برخی از بصری ترین شاخص های بیت کوین را نشان می دهند و این باعث می شود تفسیر آنها آسان شود. همچنین، آنها به وضوح حمایت و مقاومت را تعریف می کنند، جهت روند را شناسایی می کنند، حرکت اندازه گیری می کنند و چندین سیگنال معاملاتی را ارائه می دهند.

هنگامی که دو خط از هم عبور می کنند، ناحیه ای که بین آنها قرار دارد سایه می اندازد، بنابراین یک "ابر" تشکیل می شود. بنابراین، وقتی قیمت بالای ابر است، به این معنی است که روند صعودی است و اگر قیمت زیر ابر باشد، روند نزولی است. 

نتیجه 

در این مقاله فهرستی از بهترین تحلیل های اندیکاتور ارائه شدو در پایان باید اضافه کنیم ما به هر کسی که علاقه مند به تجارت بیت کوین است توصیه می کنیم تا برای دریافت سیگنال ارز دیجیتال حرفه ای در کانال سیگنال ارز دیجیتال پرشین الیت  ثبت نام کند تا بتوانید از تمام تجربیاتی که حرفه ای ها ارائه می دهند بهره مند شوید. این اندیکاتورها یک شروع هستند، اما در تجارت موفقیت آمیز کریپتو تفاوت های بسیار بیشتری وجود دارد.


نام صرافی تخفیف کارمزد لینک ثبت نام
کوینکس
coinex
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین
kucoin
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اوکی اکسچنج خارجی
okexen
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اوکی اکسچنج ایرانی
okexfa
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اشتراک گذاری

دیدگاه شما

اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.
{ ابجد محاسبه سن وحید مجیدی