خرید اشتراک

اشتراک وی آی پی

همین حالا عضو شوید و لذت ترید ارزهای دیجیتال را با ما تجربه کنید

پس از ثبت نام تمام نتایج گذشته سیگنال های پرشین الیت قابل مشاهده می باشد

سیگنال خارجی
اندیکاتور
بایننس
مشاوره

NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارد؟

NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارد؟

توکن‌ غیرقابل تعویض که از آن به اختصار با عنوان NFT یاد می شود، نوعی دارایی دیجیتالی می باشد که امکان اثبات مالکیت یک اثر با ارزش را فراهم می کند. این اثر می تواند مجازی یا حقیقی باشد. کاربران می توانند با ایجاد یا خرید و فروش این آثار توکن شده به کسب درآمد بپردازند.

ارزش گذاری برخی از این NFT ها گاهی به مبلغ چند میلیون دلار می رسد. از این رو در این مقاله به بررسی این توکن ها و تفاوت آنها با توکن های معمولی خواهیم پرداخت.

 

توکن های غیر قابل تعویض

تعریف NFT

NFT مخفف non-fungible token می باشد. این توکن ها دارایی های رمزنگاری شده ای هستند که به صورت دیجیتالی به نمایش در می آیند. این توکن ها از آن جهت که بر پایه فناوری بلاک چین عمل می کنند، با سایر توکن های ارز دیجیتال مشابه هستند. با استفاده از فناوری بلاک چین، توکن های غیر قابل تعویض می توانند به سادگی از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیگر منتقل شود. به این ترتیب انتقال این توکن ها سریع، ایمن و کم هزینه بوده و همچنین صحت معاملات آنها قابل تایید است. با این حال برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، هر کدام از توکن های غیر قابل تعویض منحصر به فرد بوده و در ارزش نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

افراد می توانند تمام آثار و دارایی های دیجیتالی و فیزیکی خود را به NFT  تبدیل کنند. به این ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون این که نیاز داشته باشند به صورت فیزیکی کالایی را مبادله و نگهداری کنند، روی آن سرمایه‌گذاری کنند. این ویژگی، خرید و فروش این توکن ها را بسیار راحت کرده است.

 

معامله توکن های غیر قابل تعویض در شبکه بایننس

NFT ها چگونه کار می کنند؟ توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض

پیش از این به صورت خلاصه تفاوت بین توکن های قابل تعویض و NFT ها را بیان نمودیم. برای درک بهتر این مسئله یک سکه بیت کوین را در نظر بگیرید. اگر این سکه را با یک سکه دیگر بیت کوین مبادله کنید، تغییری در ارزش دارایی شما به وجود نخواهد آمد. این به این دلیل است که بیت کوین یک دارایی و توکن قابل تعویض است.

در طرف دیگر در صورتی که شما یک NFT را با توکن غیر قابل تعویض دیگری مبادله کنید، ارزش سبد سرمایه گذاری خود را تغییر داده اید. زیرا هر کدام از این دارایی ها دارای ارزش های متفاوتی بوده و با یکدیگر مشابه نیستند.  

فرض کنید یک موسیقیدان قطعه ای از آثار خود را به NFT تبدیل کرده است. در این صورت این توکن تنها نماینده همین اثر بوده و افراد دیگر نمی توانند از آن تقلید کرده یا یک کپی برای آن تهیه کنند.

پروتکل بلاک چین

تمام NFT ها روی یک پروتکل بلاک چین میزبانی می شوند. تاکنون اغلب سازندگان این توکن ها، برای ساخت توکن غیر قابل تعویض خود بلاک چین اتریوم را ترجیح داده‌اند. یکی از دلایل این ارجحیت پشتیبانی استاندارد ERC-721 از این توکن هاست. ERC-721 یک استاندارد ایده آل برای تو کن ها به شمار می رود، زیرا هر توکن ساخته شده با این استاندارد نسبت به توکن های دیگر یکتا و بی مانند است. 

 

ساخت توکن غیر قابل تعویض با استاندارد ERC-721 اتریوم

با این حال بلاکچین های بسیار دیگری نیز از NFT ها پشتیبانی می کنند. یکی از این بلاک چین ها، زنجیره هوشمند Binance است که به عقیده بسیاری از کاربران برای معامله این توکن ها مناسب تر است. دلیلی که این دسته از کاربران برای ارجحیت این بلاک چین بیان می کنند پایین بودن کارمزد تراکنش های آن به ویژه در برابر بلاک چین اتریوم است. 

ساخت توکن های NFT

یکی از بیشترین اصطلاحاتی که کاربران در زمان انتخاب یک NFT مناسب برای معامله، با آن مواجه می شوند، «minting» است. Minting شامل فرآیند ایجاد یک توکن غیر قابل تعویض جدید است. هر کاربری که مالک یک دارایی ارزشمند است و قصد حفاظت از مالکیت آن را داشته باشد، می‌تواند به سادگی با ایجاد NFT آن دارایی در یک شبکه بلاک چین مانند اتریوم یا زنجیره هوشمند بایننس، این کار را انجام دهد. تمام پروسه ایجاد این توکن ها معمولا تنها در عرض چند دقیقه انجام میشود.

بلافاصله بعد از ایجاد این NFT کاربر می تواند برای معامله آن در بازار آزاد اقدام نماید. شما حتی می توانید برای به دست آوردن حق امتیاز معاملاتی که توسط شخص ثالث انجام می شود نیز از این توکن ها استفاده کنید.

تقسیم NFT ها

NFT ها نیز مانند سکه های معمولی کریپتو قابلیت تقسیم شدن به واحدهای کوچکتر را دارند. سکه هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم را می‌توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد. دلیل این تقسیم، بالا بودن هزینه خرید یک سکه کامل از این ارز های دیجیتال است. با توجه به در نظر گرفتن قدرت خرید کاربران، بسیاری از صرافی ها امکان خرید درصدی از یک سکه دیجیتالی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کردند. این ویژگی ارزهای دیجیتال شامل حال توکن های غیر قابل تعویض نیز می شود.

به این ترتیب سرمایه‌گذارانی که تمایل به خرید یک NFT را دارند اما سرمایه آنها برای تمام آن کافی نیست، می توانند به نسبت هزینه ای که پرداخت می کنند، مالک بخشی از آن شوند. علاوه بر این مالک یک توکن غیر قابل تعویض که به بخشی از سرمایه خود نیاز دارد میتواند درصدی از سهام آن را برای خود نگه داشته، و بقیه آن را به فروش بگذارد.

 

تبدیل آثار هنری به توکن غیر قابل تعویض

انواع NFT

NFT ها را می توان به شکل های مختلفی در بازار معامله کرد. در سال های اخیر برخی از آنها به شکل اموال فیزیکی و برخی دیگر به صورت اموال مجازی در دنیای متاورس معامله شده اند. به علاوه برخی از آنها در قالب پانک های رمزنگاری شده و مجموعه ها و کلکسیون هایی از آنها خرید و فروش شده اند. توکن های غیر قابل تعویض دیگری نیز از روی تصاویر لحظه های خاص، به ویژه لحظه های ورزشی و برخی دیگر برای استفاده در بازی های کریپتویی ساخته شده اند. در ادامه اموال فیزیکی و مجازی این توکن ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

اموال فیزیکی

یکی از جذاب ترین دارایی هایی که در بازار به صورت NFT درآمده‌اند، اموال فیزیکی و املاک و مستغلات هستند. این توکن ها، هم مالکیت فیزیکی این اموال و هم مالکیت مجازی آنها را شامل می شوند. این ویژگی نشان دهنده نمونه کاملی از دارایی‌هایی است که می‌توانند توسط توکن های غیر قابل تعویض تعریف شوند. در این حالت نیز ویژگی منحصر به فرد بودن برای این اموال رعایت شده و هر خانه یا واحد مسکونی توکن شده دارای ارزش و ویژگی های یکتایی می باشد.

در این حالت مالکان می توانند تمام یا بخشی از دارایی فیزیکی خود را به صورت یک NFT در بلاک چین معامله کرده و از طریق یک تراکنش، مبلغ آن را به صورت ارز دیجیتال در کیف پول خود دریافت کنند.

به علاوه شرکت های ساختمان سازی که قصد ایجاد مجتمع های عظیم تجاری یا هتل های لوکس را دارند، می توانند برای جذب سرمایه پروژه خود را به صورت یک NFT  معرفی کرده و سهام آن را به فروش بگذارند. در این روش مالکیت اموال، از طریق درصد سهم سهامداران از یک توکن غیر قابل تعویض مشخص می شود. مالکان این سهام می توانند این درصدها را در بازار آزاد معامله کنند. 

 

 ساخت توکن های غیر قابل تعویض در بازی Decentraland

املاک مجازی در متاورس

NFT و Metaverse دو اصطلاحی هستند که به دفعات در کنار یکدیگر دیده شده اند. متاورس در اصل یک نمایش دیجیتالی از دنیای واقعی است. بازی های زیادی در فضای متاورس ایجاد شده اند. یکی از این بازی ها Decentraland است. دسنترالند یک محیط بازی سه بعدی است که به بازیکنان اجازه می دهد زمین های مجازی بازی را خریداری کنند و املاک و ساختمان های خود را در آن بسازند. در این بازی هر قطعه زمین به وسیله توکن غیر قابل تعویض منحصر به فردی نشان داده می شود. بازیکنان می توانند برای کسب درآمد، زمین ها و املاک مجازی خود را حتی به قیمت چند میلیون دلار در بازار آزاد به فروش برسانند.

در برخی از این بازی ها نیز، بازیکنان پیش از انجام بازی لازم است NFT های مخصوص آن را تهیه کرده و برای انجام وظایف روزانه و شرکت در مسابقات بازی از این توکن ها استفاده کنند.

 

سرمایه گذاری روی توکن های غیر قابل تعویض 

 کلام آخر

قبل از اقدام به سرمایه گذاری روی NFT ها، مزایا و معایب آنها را در نظر بگیرید. بازار جهانی این توکن ها در حال حاضر نقدینگی بالایی دارد. به علاوه با هر بودجه ای می توانید برای خرید آنها اقدام کنید. با این حال این توکن ها نیز به اندازه سایر ارزهای دیجیتال غیر قابل پیش بینی بوده و هر لحظه امکان کاهش ارزش توکن شما وجود دارد.


نام صرافی تخفیف کارمزد لینک ثبت نام
کوینکس
coinex
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین
kucoin
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اوکی اکسچنج خارجی
okexen
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اوکی اکسچنج ایرانی
okexfa
دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
اشتراک گذاری

دیدگاه شما

اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.